USTA Colorado
3300 E. Bayaud Avenue
Suite 201
Denver, CO  80209
303-695-4116

facebook  twitter
 

About_Us

USTA Colorado

Annual Awards Recipients

 

For more than 60 years, USTA Colorado has celebrated the accomplishments of people in our tennis community for their performances and contributions with our Annual Awards, presented each year at the Colorado Tennis Hall of Fame Gala.

 

SERVICE AWARDS

Bud Robineau Award (contributions to the tennis community)

2016 Duke Paluch
2015 Randy Ross
2014 Alden Bock
2013 Kathy Elliott
2012 Cindy MacMaster
2011 Rob Scott
2010 Susan Burke
2009 Vicky Matarazzo
2008 Homer Reed
2007 Mike Hall
2006 Donna O'Steen-Mixon
2005 Judy Anderson
2004 Steve Henson
2003 Jack Lewis
2002 Mindy Miller
2001 Karen Brandner
2000 Jon Messick
1999 Rosemary Fri
1998 Tom Keach
1997 Harold Elam
1996 Linda Anderson
1995 Ned Crow
1994 Effa Mae Marker
1993 Ted Swenson
1992 Larry Loeb
1991 Tom Van De Hey
1990 Allen Kiel
1989 Geoff Hodsdon
1988 Fonia Humphries
1987 Ellen Yeiser
1986 John Schaefer
1985 Carter & Lena Elliott
1984 Eugene F. Corrigan
1983 James F. Dyde
1982 Sherrie Farris
1981 Sid & Sam Milstein
1980 Irwin Hoffman & Don Carlton
1979 Gil Roberts
1978 Rich Hillway
1977 Ade Butler
1976 Mike & Eugene Reidy
1975 Gladys Eddy
1974 Clyde Rogers
1973 Phyllis Lockwood
1972 Bill Benson
1970 Dorothy Mauk


Clyde Rogers Award (contributions to recreational tennis players in Colorado)

2016 Vilura Haas
2015 Gonzo Garcia
2014 Jackie Bingham-Levine
2013 Diane Wolverton
2012 Judi Fenner
2011 Kim Gidley
2010 George Covington
2009 Mike Shellman
2008 Jim Tucker
2007 Lisa Bodey
2006 June Wooldridge
2005 Dean Pflughoeft
2004 Valerie Walls
2003 Alice Smith
2002 Jesse Rodriguez
2001 Rob Scott
2000 Dick Watson
1999 Diane Gordon
1998 Ed Anderson
1997 Len & Carrie Hierath
1996 Prilla O’Connell
1995 Mark Chomko
1994 David Sanchez
1993 Jack McDonald
1992 David Ray
1991 Gary Horvath
1990 Ed Francis
1989 Angie Simpson
1988 West Brownlow
1987 Max Barber
1986 Jack Ponis
1985 Louis Chaves
1984 Barbara Kotewicz
1983 Clyde Rogers


Arthur Ashe Award (contributions to under-served populations in Colorado)

2016 Robert Wichmann
2015 Bill Trubey
2014 Tony Delacruz
2013 Akiji Koiwalakai
2012 Taryn Archer
2011 Rich Berman
2010 Wayne Emerick
2009 Art Rimando
2008 Marcos Martinez
2007 Dave Boon
2006 Tobias Ortegon
2005 Andy & Julie Cleary
2004 Dan Gonzales
2003 Vicky Matarazzo
2002 Terry Chase
2001 Net Results Junior Tennis
2000 Cory Vargas
1999 Phil Betancourt
1998 Lillian & Jerry Brawer
1997 Jessie Walker-Smith
1996 Charles Henry
1995 Tariq Abdul Hamid
1994 Frank Adams
1993 Esequiel “Kelly” Lovato


Jody Riser Knudsen Volunteer of the Year Award

2016 Clinton C Vessells III
2015 Jim Scott
2014 Marty Lopez

2013 Kent Waryan
2012 Lori Tavarez
2011 Tom Talmadge
2010 Taryn Archer
2009 Sonia Schwartz
2008 David Van Liere
2007 George Tavarez
2006 Guss Morrison
2005 Helen Kemp
2004 Eileen Pero
2003 Sylvia Johansen
2002 Meg Satherlie
2001 Alden Bock
2000 Richard Hillway
1999 Frank Adams
1998 Tom Van De Hey
1997 Margaret Sullivan
1996 Jackie Burghardt
1995 Scott & Marilyn Logan
1994 Cathy Isaac
1993 Ted Hodge
1992 Laura Miles
1991 Mary Harter
1990 Janet Bates
1989 Jody Knudsen
1988 Jody Knudsen


Carter & Lena Elliott Family of the Year Award

2016 The Lorenz Family
2015 The Arja Family
2014 The Ecton Family
2013 The Garger Family
2012 The Li Family
2011 The Swiggart Family
2010 The Riddle Family
2009 The Young Family
2008 The Evangelista Family
2007 The MacMaster Family
2006 The Mozia Family
2005 The Krammer Family
2004 The Vasos Family
2003 The Ponis Family
2002 The Brading Family
2001 The Cimino Family
2000 The Vogel Family
1999 The Ross Family
1998 The Scott Family
1997 The Westlind Family
1996 The Bartz Family
1995 The Shields Family
1994 The Benson Family
1993 The Varnum Family
1992 The Rosenberg Family
1990 The Champion Family
1986 The Zurcher Family
1979 The Elliott Family


Dorothy Mauk Media Excellence Award

2016 Colorado Tennis-Kurt Desautels
2015 Telemundo Denver
2014 Christine Gillette/KMGH-TV
2013 Jon Yunt
2012 Loveland Reporter Herald
2011 Colorado Public Television
2010 The Daily Sentinel (Grand Junction)
2009 Andy Zodin
2008 9NEWS
2007 The Daily Sentinel (Grand Junction)
2006 Cheyenne Edition (Colorado Springs)
2005 Rocky Mtn News–Fred Pietila & Alan Pearce
2004 Pueblo Chieftain
2003 Daily Camera (Boulder)
2002 The Daily Sentinel (Grand Junction)
2001 Pikes Peak Broadcasting Co.
2000 The Denver Post
1999 Colorado Tennis-Brett Chalmers
1998 Greeley Tribune-Thomas Fasano
1997 Gigi Sowers
1996 Pueblo Chieftain-David Socier
1995 The Daily Sentinel (Grand Junction)
1994 Matt Schuman
1993 Dorothy Mauk
 


E.L. Griffey Organization of the Year Award

2016 Washington Park Tennis Club
2015 Tennis Center at Steamboat Springs
2014 Meadow Creek Tennis & Fitness
2013 Denver Tennis Club
2012 Denver Parks & Recreation
2011 South Suburban Parks & Recreation
2010 Grand Junction Parks & Recreation
2009 Arvada Tennis Center–Apex Park & Recreation
2008 Grand Junction Tennis Club
2007 CO Athletic Club Inverness & Monaco
2006 Fort Collins Tennis Assn
2005 South Suburban Parks & Recreation
2004 Pikes Peak Community Tennis Assn
2003 Durango Community Tennis Assn
2002 Highlands Ranch Community Assn
2001 Gates Tennis Center
2000 Lakewood Tennis Association
1999 Grand Junction Parks & Recreation
1998 Lynmar Racquet Club
1997 Greenwood Athletic Club
1996 Ken Caryl Metropolitan District
1995 Colorado Athletic Club Monaco
1994 City of Denver Parks & Recreation
1993 Fort Collins Tennis Center
1992 Tennis Center @ Steamboat Springs
1991 Harvest House
1989 Work Out West
1988 Racquet World at Inverness
1987 Country Club of Colorado
1985 Meadow Creek
  


SPORTSMANSHIP AWARDS

Charlie & Ira Brown Award (Colorado Parks & Recreation program participant who exemplifies sportsmanship, leadership and achievement)

2016 Sam Welling
2015 Atsadang Deebunmee Na Chumphae
2014 Mia Oliver
2013 Illijah Bailey
2012 Kacey Walisundara
2011 Anthony Sandoval
2010 Javier Zamudio
2009 Stephanie Schwartz
2008 Gabe Romero
2007 Kiera Jackson
2006 James Martinez
2005 Jessica Carlino
2004 Cenea Kemp
2003 Byron Fortt
2002 Doan Tran
2001 Vincent Battista
2000 Aaron Gutierrez
1999 Chris Croxton & Travis Daugherty
1998 Aaron Cooper
1997 Gary Robles
1996 Becky Koopman
1995 Elizabeth Anderson
1993 Benjamin Ruffin
1991 Kalisha Brown
1990 Tami Doi
1989 D.J. Williams
1988 Phil Sanchez
1987 Bridget Beatty


Margaret Rogers Phipps Award (Colorado girl, 14-and-under, who exemplifies sportsmanship, leadership and achievement)

2016 Sarah Hamner
2015 Mavis Edwards
2014 Emily Strande
2013 Jessica Aragon
2012 Casey Zhong
2011 Amber Shen
2010 Jessie Murphy
2009 Nicole Kalhorn
2008 Jessika Mozia
2007 Katie Kuosman
2006 Caroline Schnell
2005 Yasmin Fotovat
2004 Mattison Sperry
2003 Kelsey Brading
2002 Delaney Downing
2001 Tabatha Knop
2000 Nicole Leimbach
1999 Christina Cutter
1998 Sara Anundsen
1997 Ann Scott
1996 Alicia Salas
1995 Julie Mallory
1994 Kelli O’Bryant
1993 Lindsay Stanifer
1992 Becky Varnum
1991 Michelle Yokoyama
1990 Jill Katzenberger
1989 Emily Severance
1988 Brenda Vlasak
1987 Alana Colglazier
1986 Kristin Barnett
1985 Miko Hemsi
1984 Danielle Pokorney
1983 Cindy Galloway
1982 Chris Miller
1981 Mary Lynn Cladis
1980 Carolyn Sexson
1979 Nancy Roe
1978 Julie Robbins
1977 Kris Colglazier
1976 Susan Connelly
1975 Judy Jordan
1974 Stacy Riely
1973 Cindy Sigman
1972 Bonnie Benson
1971 Susie Burrus
1970 Nancy Rudd
1969 Mary Wilson
1968 Vivi Dunklee
1967 Tracy Tempest
1966 Nancee Bershoe
1965 Maricaye Christenson
1964 Katy Kurtz


Phyllis Lockwood Award (Colorado girl, age 15 to 18, who exemplifies sportsmanship, leadership and achievement)

2016 Amber Shen
2015 Samantha Martinelli
2014 Tate Schroeder
2013 Nicole Kalhorn
2012 Eva-Lou Edwards
2011 Jessika Mozia
2010 Monica Li
2009 Brittan Sutphin
2008 Clarke Tatje
2007 Natalie Dunn
2006 Hannah LaForest
2005 Rachel Loeb
2004 Cayley Wetzig
2003 Christina Cutter
2002 Hilary Tyler
2001 Leah Weston
2000 Christy Roth
1999 Julie Mallory
1998 Jennifer Goebel
1997 Becky Varnum
1996 Michelle Mohr
1995 Julie Erin
1994 Roxanne Kaiser
1993 Tammi Doi
1992 Emily Severance
1991 Karen Whitfield
1990 Becky Mallory
1989 Anne Jeffers
1988 Danielle Koehn
1987 Kelly Fisher
1986 Joanne Varnum
1985 Mary Lynn Cladis
1984 Maureen Delaney
1983 Karen Coleman
1982 Jennifer Cash
1981 Sherri Meek
1980 Liz Murphy
1979 Sandra Elliott
1978 Shannon Riede
1977 Bridget Johnson
1976 Ann Young
1975 Susan Violette


John Hough Award  (Colorado boy, 14-and-under, who exemplifies sportsmanship, leadership and achievement)

2016 Akhil Gupta
2015 Kosta Garger
2014 Joshua King
2013 Kasper Smith
2012 Ram Vuppala
2011 Brett Finan
2010 Casey Ross
2009 Luke Lorenz
2008 Eli Winegardner
2007 Jamey Swiggart
2006 Dave Warren
2005 Joel Lowinger
2004 Jay Patel
2003 Andy Benson
2002 Parker Lewis
2001 Will Vasos
2000 Jeffrey Zeller
1999 Nolan Polley
1998 Chris Wetzig
1997 Scott Warner
1996 Chad Tsuda
1995 Brent D’Amico
1994 Bart Scott
1993 Cory Ross
1992 Bryan Knepper
1991 Nick Horner
1990 Jason Anderson
1989 Chris Celechovsky
1988 Jeff Jackson
1987 Song Kirkham
1986 Brian Kasil
1985 David Smith
1984 Tyler Salazar
1983 Timur Dogan
1982 Andy Potter
1981 Barry Richardson
1980 Lee Gugenheim
1979 George Spiska
1978 Tom Dakonish
1977 Mark Koza
1976 Fritz Garger
1975 Kurt James
1974 Dan Kelly
1973 Brian Sullivan
1972 John Benson & Bob Brown
1971 Paul Miller
1970 Mark Freeman
1969 Dave Benson
1968 Bill Johns
1967 Bill Rhodes
1966 Jim Trotsky
1965 Pat Wilson
1964 Jake Warde
1963 Jim Edwards
1962 David Wilhelm, Jr.
1961 Jerry Berglund
1960 Ed McWilliams
1959 Tom Wertz
1958 Joe Gruenwald 


Mike, Gene & Maurice Reidy Award (Colorado boy, ages 15 to 18, who exemplifies sportsmanship, leadership and achievement)

2016 Charlie Franks
2015 Ignatius Castelino
2014 Zach Fryer
2013 Casey Ross
2012 Luke Lorenz
2011 Spencer Weinberg
2010 Mark Miller
2009 Alex Clinkenbeard
2008 Harry Jewett
2007 Daniel Moore
2006 Geoffrey Lewis
2005 Stephen Jacobs
2004 Ayhan Oray
2003 Jeff Zeller
2002 Scott Warner
2001 Mark Weinig
2000 John Bois
1999 Chad Harris
1998 Whi Kim & Cory Ross
1997 Jake Cram
1996 Rob Kuseski
1995 Dietz Fry
1994 Scott Kindig
1993 Anthony Weber
1992 Tim Jenkins
1991 Jeff Jackson
1990 Todd Born
1989 Chris Jenkins
1988 Joel Tanner
1987 Ivan Brown
1986 John Doyle
1985 Andy Potter
1984 Todd Devrais
1983 Justin Sherman
1982 Bill Hilty
1981 Kurt Hoeven
1980 Vince Connelly
1979 Fritz Garger
1978 Chris Mease
1977 John Wilkins
1976 David Elliott
1975 Walter Vest


ON COURT ACHIEVEMENT

Outstanding Wheelchair Player

2015 Colby Kortum
2014 Wayne Bennett
2013 Jess Sporte
2012 Wayne Bennett
2011 Melissa McGuire
2010 Akiji Koiwalakai
2009 John Vcelka
2008 Rick Ruscio
2007 Jody Lawhead
2006 Brent Baribeau
2005 Charlie Burns
2004 Bill Trubey
2003 Seth Ritchey
2002 Jason Arneson
2001 Kriss Burwell
2000 William “Larry” Dick


Player of the Year  

Male

2016 Hayden Sabatka
2015 Chris Cooprider
2014 Hayden Sabatka
2013 Chris Cooprider
2012 Chris Cooprider
2011 Richard Johnson
2010 Lewis Miller
2009 Clancy Shields
2008 Willie Dann
2007 Cory Ross
2006 Bart Scott
2005 Bart Scott
2004 Kellen Damico
2003 David Hodge
2002 Cory Ross
2001 Chad Harris
2000 Adam Schapiro

Female

2016 Samantha Martinelli
2015 Simona Bruetting
2014 Vasilisa Bardina
2013 Lauren Strasburger
2012 Alexa Glatch
2011 Vasilisa Bardina
2010 Mallory Voelker
2009 Lauren Strasburger
2008 Susan Wright
2007 Lauren Strasburger
2006 Rhona Kaczmarczyk
2005 Alicia Salas
2004 Susan Wright
2003 Phyllis Zilm
2002 Yana Dorodnova
2001 Nicole Leimbach
2000 Karen Gallagher


Outstanding Senior Player (age 50-and-over)  

Male

2016 Ken Sawer
2015 Mike Lammens
2014 John Roche
2013 Jeff Todd
2012 David Warren
2011 Philip Lupo
2010 Luis Cuadra
2009 Gene Wilken
2008 Dixie Baines
2007 Dave Romberg
2006 James O’Connor
2005 Herb Delaney
2004 Alvie Willis
2003 Warren Foltz
2002 Roald Flater
2001 Hal Shelton
2000 Dick Bottinelli

Female

2015 Martha Gulbenkian
2014 Shannon Cross
2013 Susan Wright
2012 Josefa Crotty
2011 Jeane Darst
2010 Cheng-Er Mehmedbasich
2009 Janice Aoki
2008 Rita Price
2007 Martha Gulbenkian
2006 Bonnie Champion
2005 Marilyn Fleischauer
2004 Kitty Gwathmey
2003 Jeane Darst
2002 Rita Price
2001 Jeanette Ford
2000 Katie Koontz

© 2017 Colorado Tennis Association. All rights reserved.
 

 
 
 
 
Close