USTA Colorado
3300 E. Bayaud Avenue
Suite 201
Denver, CO  80209
303-695-4116

facebook  twitter
 

Adults

Adult Year-End Rankings

2004

 

Championship

Men's Championship Singles
1. Cory Ross
2. David Hodge
3. Mikka Keronen
4. Gary Robles
5. John Bois
6. James Schumacher
7. Chandler Lutz
8. Damon Gillette
9. Brandon Beauvais
10.Kollman Gearhart

Men's Championship Doubles
1. David Hodge/Sam Winterbotham
1. Willie Dann/Lewis Miller
3. Matt Phillips/Bobby Rasmussen
4. Andy Potter/Cory Ross
4. Trung Nguyen/Hayden Perez
4. Robert Kuseski/Marc Weiner

Women's Championship Singles
1. Shannon Cross

Women's Championship Doubles
1. Alicia Salas/Brenda Vlasak

Mixed Championship
1. Cory Ross/Alicia Salas
2. Yanna Ruegsegger/Marc Weiner
3. Rick Best/Shannon Cross


Men’s /Senior Age Division

Men's 35 Singles
1. Hugh O'rourke
2. Marc Keleske

Men's 40 Singles
1. Raymond Herr
2. Hugh O'rourke
3. Howard Waldstreicher

Men's 45 Singles
1. Gerry Perlman
2. John Waring
3. Tom Stack
4. Dan Sulewski
5. Igor Vayshenker
6. Mark Martinez
7. Mark Freeman
8. Tim Wright
9. John Hetherington
10. Daniel Almanza

Men's 45 Doubles
1. Rick Best/Scott Collins
2. Theo Mandel/Tom Stack
3. Chris Anton/Michael DeMong
4. Barry Feldstein/Allen Kimmell

Men's 50 Singles
1. Larry Loeb
2. Gerry Perlman
3. Edward Skarwecki
4. Frank Visciano
5. Steve Tyler

Men's 50 Doubles
1. Paige Hiatt/Mike Lammens
1. Theo Mandel/Gerry Perlman

Men's 55 Singles
1. John Roche
2. Howard Gale
3. Mark Anderson
4. Mike Lammens
5. Art Thomson
6. Lawrence Pedde
7. Richard Boddicker

Men's 55 Doubles
1. Dave Romberg/Art Thomson
2. Gale Howard/Dave Warren
3. Paige Hiatt/Mike Lammens
4. Jerry Banks/John Kosich
5. Stephen Archuleta/Michael Hughes

Men's 60 Singles
1. Dave Gamba
2. Bill Markoff
3. Dave Warren
4. Robert Gamble
5. Stephen Behm
5. Jim Fowler
7. Tariq Abdul-Hamid

Men's 60 Doubles
1. Jon Ellis/Nick Nance
2. Steve Walker/Robert Weimer
3. James Crigler/Adolph Grundman

Men's 65 Singles
1. Hight Redmond
2. Robert Olson

Men's 65 Doubles
1. James Smith/Charles Vidal
2. Keith Swanson/James Tulloch
3. Thomas Clark/Richard Green

Men's 70 Singles
1. Alvie Willis
2. Enver Mehmedbasich
3. James O'connor
4. Lee Kaley
5. Vincent Campbell

Men's 70 Doubles
1. Roald Flater/Lee Kaley
1. Clifford Jensen/Lloyd Smith
3. Robert Selleck/Alvie Willis
4. Warren Foltz/Len Hierath

Men's 75 Singles
1. Roald Flater
2. Gene Wilken
3. Preston Hancock
4. Herbert Delaney

Men's 80 Singles
1. James O'connor
2. Robert Irey

Men's 80 Doubles
1. Paul Schissel/Edward Young


Women’s /Senior Age Division

Women's 35 Singles
1. Susan Wright
2. Christy Harper

Women's 40 Singles
1. Susan Wright
2. Tracy Snipes

Women's 45 Singles
1. Susan Wright
2. Vicki Shimizu

Women's 50 Singles
1. Robyn Morgan
2. Kathleen Johns

Women's 50 Doubles
1. Kathleen Johns/Ann Loose

Women's 55 Singles
1. Martha Gulbenkian
2. Laura Thomson

Women's 55 Doubles
1. Linda Massey/Laura Thomson
2. Margo Boyle/Laura Thomson

Women's 60 Singles
1. Janice Aoki
2. Karen Eilenstine
2. Jean Darst
2. Bonnie Champion

Women's 60 Doubles
1. Marilyn Fleischauer/Cherlyn Houlihan
2. Donna Osteen-Mixon/Suzanne Sindt

Women's 65 Singles
1. Katherine Gwathmey
2. Jean Darst
3. Bonnie Champion


Mixed Senior/Age Division

Mixed 40 Doubles
1. Rick Best/Shannon Cross
2. Marci Collins/Scott Collins

Mixed 45 Doubles
1. Tim Wright/Susan Wright
2. Marlin Godown/Judi Laursen

Mixed 50 Doubles
1. David Myers/Peggy Seyfert
2. Marlin Godown/Judi Laursen

Mixed 55 Doubles
1. Debbie Anderson/Mark Anderson
2. Art Thomson/Laura Thomson

Mixed 60 Doubles
1. Marilyn Fleischauer/Bill Markoff
2. Jon Ellis/Suzanne Sindt
3. Clovis Brown/Ira Brown
4. Keith Swanson/Faye Swanson

Mixed 65 Doubles
1. Len Hierath/Carrie O'neill-Hierath
2. Joyce Smink/James Tulloch

Mixed 70 Doubles
1. Warren Foltz/Jeanette Ford


Family Doubles Division

Father/Daughter Doubles
1. Renee Nuccio/Vito Nuccio
2. Molly Ray/David Ray
3. Sarah Ray/David Ray
4. Michelle Hinman/Mark Hinman
5. Brittany Matava/George Matava
6. Francie Adams/Dave Adams

Father/Son Doubles
1. Cory Ross/Randy Ross
2. Brandon Beauvais/Don Beauvais
3. Devon Visciano/Frank Visciano
4. Schuyler Wells/Sky Wells
5. Dave Adams/John Adams
6. Erik Kreutzer Sr./Erik Kreutzer
7. John Tinnon/Michael Tinnon
8. Barry Feldstein/Logan Feldstein

Mother/Daughter Doubles
1. Chelsea Laursen/Judi Laursen
2. Celia Olson/Jennifer Olson
3. Carol Czaplinski/Lara Czaplinski
4. Alexandra Bartz/Jo Anne Bartz


NTRP Divisions

Men's 5.0 Singles
1. James Schumacher

Men's 4.5 Singles
1. Doug Kazarosian
2. William Rau
3. Ryan McGinley
3. Dwayne Abeyta
3. Rami Zuwiyya
6. Joshua Carman
7. Jose Guzman
8. Hugo Jimenez
9. Daniel Almanza
10. Christian Muna
11. Scott Hancock
12. Jean Bouquet
13. Bradley Schuster
14. David Cohen
15. Chip Hudson
16. Joseph Kim
17. Tim Hester

Men's 4. 5 Doubles
1. Doug Baker/Steve Henson

Women's 4.5 Singles
1. Christy Harper
2. Kristy Marocchi
3. Nora Harrison
4. Allison Forrest

Mixed 4.5 Doubles
1. Jeff Ceurvorst/Erin Eggland

Men's 4.0 Singles
1. Peter Heifetz
2. Matthew Weins
3. Glenn Gallacher
4. Victor Mendoza
5. Glenn Tacke
6. Ronald Cheatham
7. John Campbell
7. James Gagnepain
9. Steve Mazzini
10. Steven Linenberger
11. Himavantha Bode
12. Steve Teselle
13. Pete Kesler
14. John Greenfield
15. Phil Weinstock
16. Son Ho
17. Andy Duncan
18. Robert Schanowski
19. Thomas Forti
20. Terry Rigo
21. Lawrence Pedde
22. Frank Coria

Men's 4.0 Doubles
1. Chip Hudson/Lynn Paine
2. Sean Hudelson/Jay Meyers

Women's 4.0 Singles
1. Loralee Bullen
2. Jacquelyn DeYoung
3. Cheryl Sontheimer
4. Gail Hill
5. Nancy Antos
6. Vyki Shimizu
7. Jane Hetherington

Women's 4.0 Doubles
1. Lisa Oxford/Sheila Robbins
2. Joanna Goldin/Lisa Oxford
3. Gwen Fornia/Whitney Terch
4. Mary Murray/Susan Rocker
5. Robin Brand/Angie Sanders
6. Charlene Ruybal/Connie Shirley
7. Elizabeth Finnerty/Cindy Yetter

Mixed 4.0 Doubles
1. Susan Stevens/Tom Williams
2. James Rapp/Susan Rocker
3. David Bailey/Charlene Ruybal

Men's 3.5 Singles
1. Stephen Lakowske
2. Paul Sutton
3. Blake Palmer
4. Chris Matthews
5. Jim Ajemian
6. John Grosh
7. Dario Katardzic
7. Fred Todd
9. John Redding
10. Fadi Zakhem
11. Roger Mead
12. Purnendu Sarkar
12. Tom Brosh
14. John Wiese
15. Howard Markman
16. Charles Hartman

Men's 3.5 Doubles
1. Michael Feuerstein/Tim King

Women's 3.5 Singles
1. Olga Koutikova
1. Miki Geras
2. Catherine Dunbar
3. Pina Tarlecki
4. Nola Nelson
5. Judy Amabile
6. Mary Prassa
7. Brenda Andersen
9. Misty Richards
10. Diane Bohan

Women's 3.5 Doubles
1. Melissa Griese/Stephanie Major
2. Cinthia Chacin/Leslie Moody
2. Kristin Crow/Molly DeCoursey
4. Kelley Cahill/Virginia Foster
5. Carolyn Hornong/Amy Smith
6. Sylvia Henderson/Mary Lovrien
7. Terri Albright/Judy Amabile

Mixed 3.5 Doubles
1. Stacey Gilmore/Richard Reynolds
2. Tracey Crisp/Larry Gindt
3. Sylvia Henderson/Andrew Largo

Men's 3.0 Singles
1. Fred Oliva
2. Jonathan Watkin
3. Jeff Gielissen
4. Gary Adrams
5. Rick Shimizu
6. Tim Buchanan
7. Christopher Kauflin
8. Bradley Bolster
8. Luis Gutman

Women's 3.0 Singles
1. Liz Jones
2. Dana Cohen
3. Paige Hayes
4. Dawn Selindh
5. Jennifer Pollman
6. Jackie Morales-Ferrand

Women's 3.0 Doubles
1. Amy Hoffmann/Diane Zile
2. Leslee Broersma/Kathleen Dickinson

Mixed 3.0 Doubles
1. Daniel Durkee/Judy Durkee

Special Recognition (Players who participated in at least two 2.5 singles tournaments with a 50/50 win/loss record are listed alphabetically below)

Men's 2.5 Singles
Andrew McCabe
D'Armond Speers
Women's 2.5 Singles
Patricia Cox
Lisa Dejohn
Julie Demeritte
Michelle Sayre
Lisa Summerfield
Susan Valero

Women's 2.5 Doubles
Sara Conrad/Amy Henderson
Lisa Dejohn/Heidi Peterson


Wheelchair

Men's Open Singles
1. Bill Trubey
2. Rick Ruscio
Honorable Mention
Charlie Burns

Men's A Singles
1. Seth Richey
2. Kris Burwell
3. Bill Trubey
4. William Dick
5. Rick Wolfe
6. Randy Curry
7. Jody Lawhead
Honorable Mention
Jason Arneson
Danny Quintana
Rick Ruscio

Men's B Singles
1. John Ryan
2. Larry Salyer
3. Jason Arneson
4. David Corning
5. Richard St. Denis
Honorable Mention
Charlie Burns
Ben Holley
Charlie Levie
Jim Whiteside

Wheelchair C Singles
1. Jamie Nance
2. Carl Holley
3. Darrell Johnson
4. Dave Corning
5. Kim Prussia
6. Mike Wheaton
7. Kevin Yost
8. Tim Surry
9. David Silva
10. Joe Ruigomez
11. Danny Johnson
12. Tom Wheaton
13. Horace Warner
14. Ben Holley
Honorable Mention
Brent Baribeau
Craig Dobkin
Dennis Bossman
Sonny DeGuzman
Ted Flores
Joe Hawkins
Rebecca Lincoln
Marlin Lockhart
Marty Retzlaff
Kristy States
Alma Stewart
Jim Whiteside

Wheelchair D Singles
1. Rebecca Lincoln
2. Sonny DeGuzman
3. Sunil Patel
4. Heather Shea
Honorable Mention
Brent Baribeau

Men's A Doubles
1. William Dick/Seth Richey
2. Rick Isom/Rick Wolfe
3. Randy Curry/Dean Oba
4. Kriss Burwell/Bill Trubey
5. Jason Arneson/Rick Ruscio
6. Jody Lawhead/Leroy Wilcox
Honorable Mention
Jason Arneson/Dean Oba
Rudy Gallego/Bill Trubey
Danny Quintana/John Ryan
Rich Ruscio/Richard St. Denis

Men's B Doubles
1. Richard St. Denis/Kevin Yost
2. Jason Arneson/Bill Trubey
3. Marty Retzlaff/Larry Salyer
4. David Corning/Ben Holley
Honorable Mention
Charlie Burns/Charlie Levie
Charlie Burns/Rick Ruscio
Aaron Lanningham/Larry Orr

Men's C Doubles
1. Horace Warner/Jamie Nance
2. Dave Silva/James Whiteside
2. Danny Johnson/Darrell Johnson
4. Danny Johnson/Stephen Whitehead
5. Dave Corning/Mike Wheaton
6. Sonny DeGuzman/Ben Holley
7. Tom Wheaton/Mike Wheaton
8. Dennis Bossman/Kim Prussia
9. Kim Prussia/Dave Silva
10. Joe Hawkins/Tim Surry
Honorable Mention
Dennis Bossman/Jim Whiteside
Brett Baribeau/Marlin Lockhart
Tim Howard/Sunvil Patel

Wheelchair D Doubles
1. Tim Howard/Sunvil Patel
Honorable Mention
Brent Baribeau/Sonny DeGuzman
Rebecca Lincoln/Heather Shea

Copyright © 2019 Colorado Tennis Association. All rights reserved.
 

 
 
 
 
Close