USTA Colorado
3300 E. Bayaud Avenue
Suite 201
Denver, CO  80209
303-695-4116

facebook  twitter
 

Adults

Adult Year-End Rankings

2006

 

Championship

Men’s Championship Singles
1. Cory Ross
2. Willie Dann
3. Lewis Miller
4. Dennis Fulgenzi
5. Marc Weiner
6. Damon Gillette
7. Miikka Keronen
8. Matthew Tyler
9. Gonzalo Garcia
10. James Schumacher

Men’s Championship Doubles
1. Peter Richman/Cory Ross
2. Willie Dann/Lewis Miller
3. Kyle Russell/Bart Scott
4. Marek Dvorak/Jeremy Wurtzman
5. Mike Haber/Marc Weiner

Women’s Championship Singles
1. Tiffany Knop
2. Tabatha Knop
3. Brittany Matava
4. Vicki Leroux

Women’s Championship Doubles
1. Tabatha Knop/Tiffany Knop
2. Jessica Garrow/Yana Ruegesgger

Mixed Championship Doubles
1. Gretchen Haynor/Jeremy Wurtzman
2. Nicole Kenneally/Marc Weiner
3. Amber Farnsworth/Bart Scott

 


Senior/Age Division

Men’s 35 Singles
1. Joe Tustin
2. Brandon Marinoff

Men’s 35 Doubles
1. Dan Gray/Mark Scruggs
2. Doug Dewitt/Art Turnbill

Men’s 40 Singles
1. Marc Keleske
2. Mark Scruggs
3. J.D. Ready
4. Brandon Marinoff
5. Marcel Pieters

Men’s 45 Singles
1. Raymond Herr
2. Keith Bailey
3. Jeffrey Todd
4. John Hetherington

Men’s 45 Doubles
1. Doug Goold/Sam Middleton
2. Curt Corrigan/Peter Walters
3. Jeffrey Todd/Andy Zodin
4. Mark Flanigan/Gregg Schumacher
5. Keith Bailey/Gregg Schumacher

Men’s 50 Singles
1. Larry Loeb
2. Steve Swanson
3. Warrick Jones
4. Mark Freeman
5. Robert Fischer
6. Igor Vayshenker
7. Gerry Perlman
8. Tom Van Denover
9. Tim Hoy

Men’s 50 Doubles
1. Theo Mandel/Gerry Perlman

Men’s 55 Singles
1. Gale Howard
2. Vincent Bogdanski
3. John Roche
4. Marlin Godown
5. Art Thomson
6. Jerry Malman
7. Albert Willis

Men’s 55 Doubles
1. Dave Romberg/Art Thomson
2. Marlin Godown/Art Thomson
3. Frank Coria/Gary Smith

Men’s 60 Singles
1. Gale Howard
2. Richard Boddicker
3. Lawrence Pedde
4. Bob Gamble
5. Jack Lewis
6. Jim Hilton
7. John Seiler

Men’s 60 Doubles
1. John Arnost/Wayne Schell
2. Steve Walker/Robert Weimer
3. Steve Behm/Gerald Russell
4. Steve Cookson/David Harguth

Men’s 65 Singles
1. Hight Redmond
2. Bill Markoff
3. Patrick Godsil
4. John Christensen
5. James Tulloch

Men’s 65 Doubles
1. John Christensen/James Smith
2. David Harguth/James Zurcher
3. Glenn Gibson/Scott McRae

Men’s 70 Singles
1. Enver Mehmedbasich
2. John Doidge
3. Alvie Willis
4. Keith Heslip

Men’s 70 Doubles
1. John Doidge/Charles Vidal
2. Frank Ciancio/Enver Mehmedbasich

Men’s 75 Singles
1. Enver Mehmedbasich
2. Clifford Jensen
3. Gene Wilken

Men’s 75 Doubles
1. Clifford Jensen/Llyod Smith
2. Dick Bottinelli/Herb Delaney

Men’s 80 Singles
1. Edward Young
2. James O’Connor
3. Frank Odasz
3. Preston Hancock
5. Herbert Delaney

Men’s 80 Doubles
1. Dick Bottinelli/Herb Delaney
2. Jim Basore/Theodore Sevier
3. George Bickley/Milton Chewning

Women’s 35 Singles
1. Susan Wright

Women’s 35 Doubles
1. Kimberly Davis/Sarah Marr

Women’s 40 Singles
1. Tracy Snipes
2. Kimberly Davis
3. Jane Hetherington

Women’s 45 Singles
1. Susan Wright
2. Shannon Cross

Women’s 45 Doubles
1. Catherine Corbett/Cindy McLemore
2. Carol Czaplinski/Cindy Hall

Women’s 50 Singles
1. Marie Bernard
1. Cheng-Er Mehmedbasich

Women’s 50 Doubles
1. Carol Czaplinski/Cindy Hall
2. Christine Layne/Mary Logan

Women’s 55 Singles
1. Rona Clark
2. Katherine Sherr

Women’s 55 Doubles
1. Lucy Bennett/Kristen Padberg

Women’s 60 Singles
1. Martha Gulbenkian
2. Laura Thomson
3. Frances Micka

Women’s 60 Doubles
1. Sue Knott/Katie Koontz
2. Marilyn Fleischauer/Cherlyn Houlihan
3. Bonnie Champion/Fay Swanson

Women’s 65 Singles
1. Ruth Bleuze
2. Bonnie Champion

Mixed 35 Doubles
1. Rick Best/Shannon Cross

Mixed 45 Doubles
1. Tim Wright/Susan Wright
2. Rick Best/Shannon Cross
Mixed 50 Doubles
1. Janice Simpson/Art Thomson
2. Mike Lammens/Kristen Padberg

Mixed 55 Doubles
1. David Myers/Peggy Seyfert
2. Kristen Padberg/Gerald Russell
3. Laura Thomson/Art Thomson

Mixed 60 Doubles
1. Gerald Russell/Laura Thomson
2. Jon Ellis/Suzanne Sindt

Mixed 65 Doubles
1. Marilyn Fleischauer/Bill Markoff
2. Bonnie Champion/Preston Hancock

 


Family Doubles

Father/Daughter Doubles
1. Brittney Krause/Kelly Krause
2. George Matava/Brittany Matava

Father/Son Doubles
1. Chad Tsuda/Jon Tsuda
2. James Schumacher/Gregg Schumacher
3. Brian Bishop/Mark Bishop
4. Mark Flanigan/John Flanigan
5. Drew Macholz/Gary Macholz
6. David Adams/John Adams

Mother/Daughter Doubles
1. Amanda Bartz/JoAnne Bartz
2. Carol Czaplinski/Lara Czaplinski

 


NTRP

Men’s 5.0 Singles
1. Raymond Herr
2. J.D. Ready

Men’s 4.5 Singles
1. Gustavo Belloso
2. Marcel Pieters
3. Dax Matthews
4. Eddie Rodriguez
5. Randy Sontheimer
6. Peter Heifetz
7. Hugo Jimenez
8. Chip Hudson
9. Benjamin Walker
10. J.D. Ready
11. Dwayne Abeyta
12. Mark Vaughan
13. Wally Fox
14. Jake Thamm
15. Bill Angermann

Men’s 4.5 Doubles
1. David Evans/Jon Tucker
2. Jean Bouquet/Greg Sullivan

Women’s 4.5 Singles
1. Nora Harrison
2. Carmen Kilday

Women’s 4.5 Doubles
1. Erin Eggland/Lezlie Leier
Mixed 4.5 Doubles
1. Chip Hudson/Tracy McGeary
2. Jeffrey Ceurvorst/Erin Eggland
3. Randy Sontheimer/Cheryl Sontheimer

Men’s 4.0 Singles
1. David Arons
2. Victor Mitchell
3. Glenn Tacke
4. Michael Johnston
5. Scott Kornreich
6. Son Ho
7. Joseph Greaney
8. James Hay-Arthur
9. Brian Giesecke
10. Graham Johnson
11. Phil Weinstock
12. David Brenner
13. Dennis Dozon
14. Jerry Malman
15. Keith Gerhards
16. Ronald Cheatham
17. Gary Dorough
18. John Greenfield
19. Thomas Forti
20. Phill Treddenick
21. John Campbell
22. Mark Creek
23. Wayne Cobb
24. Donald Bergal
25. Kenneth Farrell
26. Kevin Cohen

Men’s 4.0 Doubles
1. David Arons/Tom Williams
2. Brad Shores/Tom Williams
3. Paul Gronewoller/Rodney Wohenberg
4. Wayne Cobb/David Jansen
5. Frank Coria/Kevin Geiss
6. Jon Rapp/Jim Rapp

Women’s 4.0 Singles
1. Frieda Brinkmann
2. Jane Hetherington
3. Julie Wilson
4. Nancy McCarthy-Hallowell
5. Kim Holpp
6. Claire Douthit
7. Helen Arnold
8. Nancy Antos
9. Catherine Dunbar

Women’s 4.0 Doubles
1. Sarah Bullard/Meg Satherlie
2. Carolyn Bidinger/Anne Pielage

Mixed 4.0 Doubles
1. Sarah Bullard/Tom Williams
2. Sonja Asper/Jim Rapp
3. Lisa Oxford/Brad Shores
4. Steve Behm/Vyki Shimizu
5. Claire Douthit/Graham Johnson

Men’s 3.5 Singles
1. Thomas Pyles
2. Christopher Kranz
3. Craig Claxton
4. Rodney Hatfield
5. Scott Laughead
6. Christopher Kauflin
7. Roger Baumgartner
8. Yuichiro Chiba
9. Tom Brosh
10. Blake Palmer
11. John Shaw
12. Garry Donelson
13. Andrew Largo
14. Jeffrey Davis
15. Carl Lyday

Men’s 3.5 Doubles
1. David Montgomery/Chip Murphy
2. Dean Demeritte/Greg Drake
3. Roger Baumgartner/Craig Claxton

Women’s 3.5 Singles
1. Kristeen Dehning
2. Katherine Krause
3. Grace Gormise
4. Pina Tarlecki
5. Susan Hippe
6. Gina Walker
7. Janelle Williams
8. Peggy Smith
9. Jean Goldstein
10. Karen Lebere
11. Dawn Selindh
12. Krystal Pedersen
13. Elle Hughes

Women’s 3.5 Doubles
1. Barbara Sosaya/Christine Weyer
2. Samantha Farris/Judy McNary
3. Linda Creek/Mary Prassa
4. Karen Kappius/Kristin McCarthy
5. Kelley Sober/Sandra Lucero-Jacquez
6. Trudy Grassens/Valerie Hecker
7. Stephanie Diette/Gina Walker

Mixed 3.5 Doubles
1. Claire Douthit/Andrew Largo
2. Linda Pyles/Thomas Pyles

Men’s 3.0 Singles
1. Jeff Teebken
2. Scott Heck
3. Dmitriy Vassilyev
4. Bryan Gross
5. Luis Gutman
6. Jason Barber
7. Dan Raykovitz
8. James Brinson
9. Vernon Kercher

Men’s 3.0 Doubles
1. Jerry Dare/Mark Vargas

Women’s 3.0 Singles
1. Marcela Rascon
2. Hilarie Gutierrez
3. Stephanie Gresh
4. Jaylyn Bunning
5. Kelly Frazier
6. Ruth Weinberg
7. Tamra Obenauer
8. Michelle Sayre
9. Susan Kozlowski

Women’s 3.0 Doubles
1. Margaret Fuller/Theresa Gilpatrick

Special Recognition
Players who participated in at least two 2.5 division events and posted a 50/50 win/loss record are listed below alphabetically

Men’s 2.5 Singles
Jonathan Deveaux
Bryan Gross

Women’s 2.5 Singles
Chrissy Duskis
Patricia Jamison
Sarah Killeen
Robin Machholz
Miriam McCarty
Rebecca Oliva
Rhoda Rein
Christine Warford

Women’s 2.5 Doubles
Patricia Jamison/Miriam McCarty

 


Wheelchair

Men’s A Singles
1. Seth Ritchey
2. Bill Trubey
3. Jody Lawhead
4. John Ryan
5. Darrell Johnson
Honorable Mention
Jason Arneson
Charlie Burns
Kriss Burwell
David Corning
Dean Oba
Jon Pakiser
Rick Ruscio
David Silva
Richard St. Denis
James Whiteside

Men’s B Singles
1. David Corning
2. David Silva
Honorable Mention
Brent Baribeau

 

Men’s A Doubles
1. Jody Lawhead/Bill Trubey
2. Kriss Burwell/Seth Ritchey
3. Jody Lawhead/Horace
4. Jason Arneson/Rick Ruscio
5. Bill Trubey/James Whiteside
6. David Corning/John Ryan
Honorable Mention
Jason Arneson/Charlie Burns
David Corning/Darrell Johnson
David Corning/David Silva
Carl Holley/Rick Ruscio
Rick Isom/Dean Oba
Jon Pakiser/David Silva
Rick Ruscio/Bill Trubey

Women’s B Singles
Honorable Mention
Jo Ann Shoup

Copyright © 2019 Colorado Tennis Association. All rights reserved.
 

 
 
 
 
Close