USTA Colorado
3300 E. Bayaud Avenue
Suite 201
Denver, CO  80209
303-695-4116

facebook  twitter
 

News

2016 Adult 18 & Over Champions

August 21, 2016 02:24 PM
Congratulations to all Intermountain teams who have won their respective divisions of the 2016 Adult 18 & Over League Sectional Championships held in Salt Lake City, Utah, Aug. 19-21, 2016. All teams now qualify to advance to their National Championships in Mobile (AL), Rancho Mirage (CA) or Tucson (AZ) in September and October. For National Championship dates and locations, click HERE.
 
2.5 WOMEN, NEVADA (Canyon Gate): Team Captain: Tricia Miller; Danielle Mendicino, Linda Wu, Melanie Wright, Sharon Lynn Cox, Rachel Ann Bender, Rebecca Sarah McMahon, Neyda E. Becker.
 
3.0, WOMEN, NEVADA (Dragon Ridge Country Club): Team Captains: Marti Woodworth and Jayme Lee Phillips; Elissa Taylor, Angela Nettles, Kevan Eileen Ommen, Linda Hawkes, Kari Allen, Sheri Harper, Casey Hou, Lorry Mazzara, Brenda Rowles, Heidi Thornhill, Kim S. Espe, Ginger Antoinette Nakamura, Jeanne Hannah.
 
3.5 WOMEN, UTAH (CMTA @ Liberty Park-Utgaard): Team Captains: Renee Utgaard and Amy C. Johnson; Martina Stewart, Christine Dunn, Ann Trentman, Angy Kallarackal, Sandra Stahle, Kristen Treanor, Michelle M. Taggart, Angelina Tsu, Virag B. White, Berit Campion, Jan Chamberlain, Elizabeth Geldmacher, Noelia Paula Erickson, Cheri Greenburg, Beth Lucker, Regen Edith McManus.
 
4.0 WOMEN, WYOMING (#backdoorballbusters): Team Captain: Laurie Lynn Smith;
Marcela E. Rascon, Marie D. Nguyen, Mia Settlemire, Tanya E. Taylor, Katherine A. Ferraro, Colleen Carlson, Carmen Whitehead, Stephanie Greco.
 
4.5 WOMEN, COLORADO (Colorado Athletic Club Monaco): Team Captains: Katherine Nicolson and Jenny L. Wiens; Mary Moses, Susie Marie Farrar, Claire E. Douthit, Debbie Trewitt, Kippy Christenson, Heidi E. Trichler, Susan Hoelscher, Stephanie E. Zaitz, Marcy E. MacDonnell, Judy Esteppe, Cindy J. McLemore.
 
5.0 WOMEN, UTAH (Brighton High School-Lambert): Team Captain: Laurie Lambert;
Diana Madsen, Nittaya Phonharath, Toon Hobbs, Adrien Jenkins, Taylor Victoria Cordovil, Pamela A. Hofmann.
 
 
3.0 MEN, NEVADA (TPC): Team Captains: Benjamin Lengson and Scott Donaghe; Bogdan Orzata, Chris Lexis, Joe Leavitt, Michael Brooks, Ethan S. Nelson, John Shook, Aiman Basher, Greg Carlson, Steven Carron, Pablo Marcelo Perez, Thomas John Standish, James Slack, Matthew Ryan.
 
3.5 MEN, UTAH (VASA-Fowkes): Team Captain: Douglas J. Fowkes; Sam Lee, John David Douglass, Brad Taylor, Paul R. Williams, Joe Christensen, Clint Iverson, Benjamin Jones, Eric Gustafson, Evan Michael Teshima, Brad W. Brooks, Brent Leerhoff, John Robert Gaskill, Adam Mark Anderson, Kenny Johnson, Chris Seegmiller.
 
4.0 MEN, NEVADA (DTC #2): Team Captain, David Bickmore: Aaron Harris, Anthony Nordstrom, Kevin Wayne Barney, Larry Ladd, Jason Schrock, Patrick Norman, Mark L. Smith, Dmitriy Kosyagin, Ron Hofflander, Tom Torres, Janusz A. Karbowniczek, Matthew Mills, Nick Swanson.
 
4.5 MEN, COLORADO (LEBTC Blue): Team Captains: Chip R. Hudson and Sean M. Stevinson; Louis Nijsten, Adam Paschal, Daniel Conroy, Paul B. Whipple, Matthew J. Bruff, Lance N. Martin, Andrew M. Banks, Simon Francis Morwood, JD Ready, Thomas G. Wede, Hector G. Trevino, Dan Rosenbaum, Arthur H. Turnbill.
 
5.0 MEN, COLORADO (Denver Tennis Club): Team Captain: Lewis H. Miller; Jeffrey Joseph Loehr, John Haywood, Jacob J. Spreyer, Michael T. Malvitz, Julian Seelan, Robert J. Kuseski, Martin Krbec, Marc Weiner.
 
SECTIONAL SPORTSMANSHIP AWARDS: 3.5 WOMEN, COLORADO (Team Captain, Kristine Kuettel); 4.5 WOMEN, MONTANA (Team Captain, Katelyn R. Schaub); 4.5 WOMEN, NEVADA (Team Captain, Lisa Moses); and 3.0 MEN, IDAHO (Team Captain, Scott Anders) were recognized for exemplifying the spirit of fair play during the weekend.
 
For more information, contact Wendy Anderson, ITA?Marketing and Communications Manager, at (303) 518-9545 or wanderson@ita.usta.com

 

 

Back

 
Copyright © 2019 Colorado Tennis Association. All rights reserved.
 

 
 
 
 
Close